GALA CURAJULUI - eveniment dedicat supraviețuitorilor de cancer
Luna iunie este dedicată supraviețuitorilor de cancer, oameni care au transformat lupta în putere și speranța în lumină. Cu această ocazie, medicii de la departamentul de Oncologie al SPITLULUI PELICAN Oradea vă invită la un eveniment special unde va fi celebrat împreună curajul, speranța și bucuria de a merge mai departe, într-o sărbătoare a vieții.
"Gala curajului" va avea loc în data de 11.06.2026, la ora 18:00, în Cetatea Oradea. Înscrierile se pot face la telefon: 0737 577 189 (invitația este pe bază de confirmare).
Lector unv. dr. MIHUȚIU SIMONA, medic primar ONCOLOGIE, SPITAL PELICAN Oradea:
"Viața este neliniștea dintre două stări de liniște, este curajul de a trăi, de a îmbătrâni, de a iubi, de a spera chiar și atunci când apar în față multe obstacole, de a mulțumi pentru fiecare clipă primită în dar, de a te bucura de ea. Este curajul de a te ridica atunci când ai fost îngenuncheat și de a merge înainte.
Respect pentru toți bolnavii oncologici, de la care am învățat să prețuiesc viața. Forța lor de a trăi m-a uluit încă de la începutul practicării meseriei de oncolog, continuând să mă uluiască și astăzi, când mă apropii de finalul carierei medicale. Această energie umană descătușată în forța de a răzbate, nu încape în definițiile științifice.
Supraviețuitorilor de cancer le este dedicată această zi. În cinstea lor, omagiindu-le curajul de a merge înainte, OncoPelican le dedică un spectacol aparte, un spectacol surpriză (actori de top, dansatori grozavi etc.), menit să le aducă un strop de senin. O gală a curajului de... a trăi!"