Meniu

Asistenta medicala de urgenta NON-STOP, prin LINII DE GARDA, la Obstetrica-Ginecologie, Neonatologie, Pediatrie si ATI, pentru gravide, nasteri, nou-nascuti si copii

Programări 0259 444 444

Urgență Pelican 0259 962

  • Acasă
  • Noutati
  • Avem grija de cel mai important eveniment sportiv european din 2019, de la Oradea

28 iul. 2019

Avem grija de cel mai important eveniment sportiv european din 2019, de la Oradea

Trei echipaje ale Ambulantei Pelican cu opt membri (medici, asistenti si ambulantieri) supravegheaza in perioada 26 iulie – 4 august 2019, Campionatul European de baschet masculin U 18 ani – Divizia B.
Echipajele noastre medicale sunt prezente la fiecare dintre cele trei locatii unde au loc meciurile de baschet din campionat: Arena „Antonio Alexe”, Sala de sport „Partenie Cosma” si Sala Polivalenta a Universitatii Oradea.


Toti jucatorii, dar si spectatorii care au nevoie de prim ajutor medicalizat sunt ingrijiti de echipajele medicale de urgenta ale Ambulantei Pelican, prezente în fiecare dintre cele trei locatii de desfasurare a competitiei europene.
Competitia de nivel european reuneste 24 de echipe naționale, anul acesta fiind al 7-lea Campionat European de baschet organizat la Oradea.


Dr. Calin Ciobanu: „In primele doua zile ale Campionatului, nu au fost inregistrate cazuri care sa necesite interventia de urgenta a echipajelor noastre medicale”.
SPITALUL CLINIC PELICAN Oradea sprijina competitiile sportive si valorile din sportul romanesc. În același timp, SPITALUL CLINIC PELICAN Oradea promovează constant miscarea, ca și conditie esentiala și factor decisiv de mentinere a starii de sanatate optima a fiecarui om, copil si adult deopotriva. Mișcarea este astfel, în acceptiunea noastră, cea mai la indemana modalitate de a a avea o viața frumoasa alaturi de cei dragi.

Stiri asemanatoare